Magyarországon évente mintegy 8000 új emlőrákos esetet diagnosztizálnak és 2000 nő hal bele. Annak érdekében, hogy a betegség időben felismerhető legyen, Magyarországon 2001 óta szervezett szűrési rendszer keretén belül személyre szóló meghívólevelet kapnak az életkor alapján veszélyeztetettnek minősülő 45-65 év közötti hölgyek.
A szervezett szűrésre a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a területi kormányhivatal és az érintett egészségügyi szolgáltatók (szűrőállomások) közös koordinációjával hívják be az érintetteket.
A mellrák elleni küzdelem hónapjához csatlakozva a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Radiológiai Klinikája több alkalommal is meghosszabbított nyitvatartással várta a 45 és 65 éves kor közötti nőket mammográfiás szűrővizsgálatra. A mammográfiai vizsgálaton való részvételt tekintve Csongrád-Csanád vármegye előkelő helyen áll, hiszen tavaly a meghívó levelek utáni részvétel 52 százalék volt, míg az országban ez a mutató csupán 33 százalék.
„Fontos lenne, hogy még akkor felismerjék az érintettnél a daganatot, amikor még nem képződött áttét, hiszen ebben az esetben sokkal gyorsabban érhető el gyógyulás. Éppen ezért javasolt a 45 és 65 év közötti nőknek részt venni 2 évente térítésmentes mammográfiai vizsgálaton. Ugyanakkor ha valakinek a családjában már előfordult emlőrák, akkor neki már korábban, 40 éves kortól érdemes elmennie vizsgálatra – hívta fel a szűrővizsgálatokra a figyelmet dr. Bosnyákovits Tünde.
A vármegyei tisztifőorvos arról is beszámolt, hogy a szűrővizsgálatokon való részvétel növelése érdekében egy információs vonal is indul novembertől, amelyen a háziorvosok arról érdeklődhetnek majd, mely pácienseik számára lenne javasolt a szűréseken való részvétel.